Nyheder

Fredag den 11. oktober 2019

SMAF holder efterårsferie fra og med den 14 til og med den 19 oktober og der er INGEN elevundervisning.


Torsdag den 19. september 2019

Så skal der sættes X i kalenderen den 26 oktober hvor SMAF afholder stævne.
Sidste tilmelding er den 20.10.2019 - tilmelding sker på ophængt seddel i klubben.


Torsdag den 8. august 2019

Så er der tider til Torsdag den 8 august 2019.
Revideret d. 7 august kl 22.15

Bemærk tidsplanen er vejledende og klasserne afvikles fortløbende så vær klar i god tid.

Banegennemgang kl. 16.30
   
10 cm kl. 16.45
Asta Lyngholm Barnhoeves Babs (3)
Zara Prom Hansen Puk (3)
Asta Lyngholm

Søgaardens Buffalo Soldier (2)

Olivia Lyngholm Liscia Kærlund (1)
Selma Liv Vinther Johansen Mayah Bell
   
20 cm Kl 17.00
Nellie Rask Gregersen Rosi (3)
Nellie Rask Gregersen Rosi (3)
   
30 cm Kl 17.15
Silke Emilia Munkholm Voldbjerg’s Selina (3)
Sine Nyrup Herkules (1)
Vita Vammen Makur
Luise Kjeldmark                                               Tøsen

 

 

Banegennemgang                kl. 17.30                               
   
40 cm kl. 17.45
Olivia Lyngholm Barnhoeves Babs (3)
Silke Emilia Munkholm Voldbjerg’s Selina (3)
Mathilde Lill      Filippa (3)
Thea Kjær Madsen Spirit (3)
Alma Provst Andreasen Sørilla (2)
Emma Kjær Madsen Poppelgaardens Dundee (1)
Sine Nyrup Herkules (1)
Sarah Søgaard Fernando (1)
Karen Provst Andreasen Sun Dance Skovly
Vita Vammen Makur
   
50 cm Kl 18.15
Olivia Lyngholm Barnhoeves Babs (3)
Silke Emilia Munkholm Moon Light (3)
Mathilde Lill      Filippa (3)
Olivia Lyngholm Søgaardens Buffalo Soldier (2)
Sarah Søgaard Fernando (1)
Signe Bulder     Zandra (1)
Rosa Søgaard Fernando (1)
Luise Kjeldmark Tøsen
Karen Provst Andreasen                                    Sun Dance Skovly

 

Banegennemgang                kl. 18.45                               
   
60 cm kl. 19.00
Silke Emilia Munkholm Moon Light (3)
Naya Als Yablonka Pessoa (3)
Emma Aakjær Mousten Lover Boy (3)
Frederikke Hartmann Krabbe                             Sørilla (2)
Silje Bisgaard    Beauty (2)
Lærke Aakjær Mousten Chili Højgaard (2)
Signe Bulder Zandra (1)
Rosa Søgaard   Fernando (1)
Rikke Frederiksen Laban (1)
   
70 cm Kl. 19.25
Emma Aakjær Mousten Lover Boy (3)
Naya Als Yablonka Pessoa (3)
Louise Victoria Kristensen Fighter (2)
Silje Bisgaard Beauty (2)
Frederikke Hartmann Krabbe Sørilla (2)
Lærke Aakjær Mousten           Chili Højgaard (2)
Rikke Lykke Petersen Palle (1)

 

Banegennemgang                                              kl. 19.40                               
   
80 cm Kl 19.50
Louise Victoria Kristensen Fighter (2)
Yana Jakobsen Lambrusko
Katrine Vandrup Fredo
Charlotte Zachariasen Peanut
Yana Jakobsen Lambrusko
   
90 cm kl. 20.05
Karoline Øskov Olesen Lejaro Rouge (2)
Klara Øskov Olesen Pete (1)
Eva Kanstrup-Smith Grå
Katrine Vandrup Fredo
Charlotte Zachariasen                           Peanut
Eva Kanstrup-Smith Grå
   
100 cm Kl 20.15
Karoline Øskov Olesen Lejaro Rouge (2)
Klara Øskov Olesen Pete (1)
   
115 cm Kl 20.25
Rikke Mortensen Loulou
   
120 cm Kl 20.30
Rikke Mortensen Loulou

Mandag den 1. juli 2019

SMAF ønsker alle medlemmer en rigtig dejlig sommer.
Undervisningen starter igen mandag den 19 august.


Torsdag den 4. juli 2019

Vi har fået ny bane i SMAF, og det skal fejres med Pizzaspringning d 8 august 2019.

Vi vil derfor gerne indbyde alle interesserede i at deltage til vores banetræning.

              

Der vil være klasser fra 10 cm til 120 cm

Vi begynder tidligst kl 16.30 d 8 august 2019 og I kan tilmelde jer på mail:

smafstaevne@hotmail.com . Vi skal bruge rytterens navn og hestens navn, samt et tlf nr. og den / de ønskede højde(r).

Pris pr. klasse er kr 50,- og der kan tilkøbes en ekstra runde for kr 30,- hvis man er så uheldig at få fejl i højden. Der er en valgfri rosette, øl eller vand ved en fejlfri runde.

Betalingen sker i sekretariatet på dagen.

Der er mulighed for at bestille Pizza. Pris pr person er kr 30,-. Bestillingen sker ved tilmelding. Endvidere vil der være et lille sortiment af yderligere mad / kage i teltet ved springbanen.

Vi glæder os til at vise vores nye baner frem og se jer til en hyggelig eftermiddag / aften.

 

Vel mødt.


Torsdag den 4. juli 2019

SMAF har i uge 27 afholdt Aktiv Ferie Ridelejr. Der mødte 18 fantastiske børn op i alderen 10-13 år. Der var aktivitet i hal, rytterstue og udendørsbane og stald fra tidlig morgen til sen aften. Stakladen var overnatningsstedet og ungerne var placeret på de store bigballer.

Første aften var der en del snask til meget sent, og da der ikke var udsigt til ro, blev der "truet" med en løbetur kl. 7.00 næste morgen. Tror nok nogle snakkende (og nu søvnige) børn var overrasket over at truslen blev effektueret. Til gengæld var flokken så trætte på den anden aften, at der hurtigt var ro på halmballerne efter en hyggelig filmaften med popcorn og slik. Der blev naturligvis redet alle 3 dage og maden der blev serveret, blev fortæret med god appetit. Der var omkring 8 hjælpere i aktion, både i køkkenet og i halm og stald. Udover ridningen, blev der også meget ved eleverne, afholdt striglekonkurrence og lavet trial med et par af de helt små ponyer. Vi takker for lån af jeres børn, og ønsker alle en dejlig sommer. Mange hilsner fra Aktiv Ferie udvalget, underviserne og hjælpere.


Søndag den 23. juni 2019

Sportsrideklubben Mariagerfjord er ikke kun bredderidning og rideskolestævner. 2 af klubbens flittige ryttere har været ude at kæmpe om placeringer til Distriktsmesterskaberne i dressur, der løber over 2 dage.

Olivia og Sofie

12 årige Olivia Lyngholm på ponyen Licsia Kærlund var med for første gang i mesterskabet, og i et stærkt felt red Olivia sig ind på en flot samlet 4 plads. En super flot præstation for den unge rytter.

 17 årige Sofie Mahon på hesten Chevri’s de Lavall tog udfordringen op, og valgte at stille op mod seniorerne i den sværeste klasse i mesterskabet. Her lykkedes det Sofie at ride sig fra en 7.plads efter lørdagens ridt, til en samlet 3.plads i søndagens finale.

De to ambitiøse og dygtige ryttere, er nu klar til at lægge nye træningsplaner sammen med deres underviser, Jesper Bæk. 


Fredag den 14. juni 2019

Vasehus holder banetræning på Torsdag den 20.06.2019.

Der er flere fra vores springhold der tager ud med deres heste og rider et par runder. Vil du også med så skynd dig at tilmelde dig. 

Tilmelding kan ske til på tlf 3113 0160. 

Du er også hjerteligt velkommen til at tage med uden hest. Der er en masse at lære, ved at være publikum.
Der serveres mad derude og vil du have dagens varme ret kødsovs med ris kr 30,-, skal dette bestilles på ovenstående tlf nr.

Det bliver smadder hyggeligt – så kom frisk.

Vi forventer at vi er derude fra ca kl 16.30 men hold øje med vores FB side som vi opdatere når vi har en tidsplan.


Søndag den 31. marts 2019

Bare rolig - efter at have spinklet og sparet er der endelig råd til at få ny bund i udendørsbanen. I løbet af de næste uger vi der ske en masse og vi kan gå Maj måned i møde med en skøn ny bund - HURRA

PS den gamle bund er til salg til MEGET billige penge


Tirsdag den 19. marts 2019

Kære alle

SMAF’s Venner indbyder hermed til generalforsamling 2019 i Danmarks bedste rideklub.

 

Hvornår?

Den 19. marts 2019, klokken 20:00.

 

Hvor?

I Rytterstuen.

 

Hvad?

Programmet for generalforsamlingen er jævnfør SMAF’s bestemmelser.

 

Hvem?

Så mange som muligt.

 

Hvorfor?

Fordi det er vigtigt at deltage, så vi sammen kan få drøftet og vendt de forhold, der gælder for SMAF og hvordan vi gør SMAF endnu bedre.

 

Vi glæder os til at se jer alle.

 

Med venlig hilsen

 

SMAF’s Venner


Lørdag den 2. marts 2019

Startlister til fastelavnsstævnet i SMAF den 2. marts 2019

 

Klasse 1 – opvarmningsspringning          met. B0                                                     Kl. 08.30

Ann-Sofie Nielsen                                 Ratino E                  30 cm
Frederikke Hartmann Krabbe  Sørilla 40 cm
Mathilde Lill   Filippa    50 cm
Ann-Sofie Nielsen Ratino E 70 cm
Wiktoria Florczuk Claudia 70 cm
Tina Knudsen Ratina E 80 cm
Eva Kanstrup-Smith Grå  90 cm
Eva Kanstrup-Smith Grå 100 cm

Klasse 2 – stilspringning                         met. S2                                                     Kl. 09.00

Alma Provst                                          Sørilla                    40 cm
Frederikke Hartmann Krabbe Claudia 60 cm
Laura Havsted  Laban 70 cm


Klasse 3, 4 og 5 – Kostumekür, LA%-klasse  og LC-LB%-klasse                           Kl. 09.45

Laura Havsted                                       Royal Gucci            LA-kür 
Olivia Lyngholm Liscia Kærlund LA-kür
Karen Provst Lillebror LC-Kür
Laura Havsted  Royal Gucci LA2
Katrine Vraa  Rositta LC-Kür
Louise Agerbo Jepsen Å. Silas LB1
Cilje Christensen Birkelunds Laban LC3
Laura Havsted Laban LA-Kür
Olivia Lyngholm Buffalo Soldier LA-Kür

BANEN LAVES OM TIL BANE B

Laura Leth                                             Claudia                  LC-kür

 

Klasse 6 – LD-% klasse                                                                                         Kl. 11.15

Karen Provst                                          Lillebror                 LD1
Asta Lyngholm Buffalo Soldier LD1
Frederikke Hartmann Krabbe Sørilla LD1
Sofia Guldbeck Bernie LD1
Mille Ørbech Color Play LD1
Klara Hansen Laban LD1
Freya Vinther Kristensen Darcy LD1
Selma Liv Vinther Johansen Voodan LD1
Anna Højgaard Claudia LD1
Lucca Olesen Bernie LD1

PAUSE 15 min

Caroline Otte Jokumsen                          100% Le Cochon     LD1
Maja Jokumsen Claudia LD1
Julia Holst  Anakin LD1
Asta Lyngholm Bernie LD1
Caroline Otte Jokumsen 100% Le Cochon LD1
Isabella Hyberts Rachlitz Bernie LD2
Laura Jeppesen Alpha-Z LD2

 

Klasse 7 – LC-LB-% klasse på                                                                               Kl. 13.30

Wiktoria Florczuk                                    Claudia                   LC1 
Sofia Pedersen Voodan  LC1 
Thea Kjær Madsen Spirit LC1
Mathilde Lill Filippa LC1
Lotte Nyfgaard Claudia LC1
Emma Madsen Spirit LC3

 

Klasse 9 – Holdridning med trækker                                                                    Kl.14.15

Mathias Guldbeck                                    Claudia
Augusta Lykke Puk
Mariam Altouba Bernie
   
Sofie M. D. Jensen Anakin
Rannva Vinther Johansen Claudia
Zara Prom Hansen Puk
   
Agnes Lyngsø Udby Bonzi
Mathilde Valbjørn Anakin
Klara Hyltoft  Puk

 

Klasse 10 – Holdridning uden trækker                                                                  Kl. 14.45

Melissa Sørensen                                     Anakin
Lukas Hald Bernie
Isabella Sørensen  Darcy
   
Alvilda Lykke Bernie
Nadja Hansen Voodan
Michala Lauring  Darcy
   
Celina Hougaard Bernie
Laura Hald Voodan

 


Søndag den 10. marts 2019

Vi mødes i rytterstuen til fælles morgenmad kl 8:30. Herefter køres i samlet flok til Herning
Prisen er incl billet til Hest og rytter som indeholder adgang til hal F & M, transport samt morgenmad
Prisen er 180 for voksne og 130 for børn (under 12 år)
Der indbetales på MP 49434 senest den 1 marts Husk navn på de tilmeldte.


Torsdag den 24. januar 2019

 

Klasse 5 - KOSTUMEKÜR

Så er det tid til at gå i træning.

Klassen er åben for alle.

Der rides på bane A for heste og bane B for ponyer.

Ridetiden fremgår af kritikkerne.

LA kür-kritikken kan ses og hentes på rideforbundets hjemmeside - se link herunder. LB og LC kür-kritikken kan hentes på rideklubbens hjemmeside (og ses som laminerede ark på klubbens opslagstavle).

Der er naturligvis en fin præmie til vinderen af klassen og heste og ponyer bedømmes sammen.

Desuden er der en præmie til den bedst udklædte. Det er publikum der bestemmer vinderen og der udleveres stemmesedler i sekretariatet.

Vi glæder os til at se en masse fantasifulde udklædninger og godt sammensat program og musik.

Her finder du programmerne:

LC Kür

LB Kür 

LA Kür

 


Søndag den 10. februar 2019

Der er ingen elevundervisning i uge 7 da der er vinterferie.
Der er dog stadig privat undervisning onsdag og torsdag aften.
God ferie til alle.


Onsdag den 6. februar 2019

Der indkaldes til generalforsamling hos SMAF den 6 februar 2019 kl. 20.00 i rytterstuen.


Dagsorden: 


Søndag den 6. januar 2019

Sæt x i kalenderen den 2 marts.
Der er der planlagt elevstævne.
Nærmere info følger.


Mandag den 7. januar 2019

Rigtigt godt nytår til alle vores medlemmer.

Januar betyder også indbetaling af kontingent til SMAF.
Der skal indbetale på:
Reg.nr. 9815
Konto nr. 457 27 70 716
Navnet på medlemmet skal fremgå af indbetalingen.
Vi håber at ALLE indbetaler til tiden, så der ikke skal bruges unødig tid og penge på rykkere.


Onsdag den 12. december 2018

STARTLISTER SMAF JULESTÆVNE 15. DECEMBER 2018

 

 

KLASSE 2 – LA1-LA3%-KLASSE                            BANE A                                                                        KL.  9.30

 

Katrine Vraa                                                                                                   Mayah Bell                                    LA1

Laura Havsted                                                                                                Royal Gucci                                   LA1

Trine Vinther Kristensen                                                                                 Zyma Asil                                       LA3

 

 

KLASSE 4 – ”HATTEN RUNDT”                           BANE B                                                                        KL. 10.00

 

Alma Provst                                                                                            Sun Dance Skovly

 

BANEN LAVES OM TIL BANE B

 

Katrine Vraa                                                                                           Mayah Bell

Trine Vinther Kristensen                                                                          Zyma Asil

Laura Havsted                                                                                        Royal Gucci

Rikke Buchardt Frederiksen                                                                      Laban

 

 

KLASSE 5 – LD %-KLASSE                                      BANE B                                                                        KL. 11.00

 

Lucca Olesen                                                                                          Bernie                                             LD1

Frederikke Hartmann Krabbe                                                                   Sørilla                                              LD1

Maja Otte                                                                                               Anakin                                            LD1                     

Selma Liv Vinther Johansen                                                                     Claudia                                            LD1

Freya Vinther Kristensen                                                                          Darcy                                              LD1

Sofia Guldbæk                                                                                        Bernie                                             LD1

Victoria Clare-Hølledig                                                                             Claudia                                           LD1

Rosa Søgaard                                                                                          Anakin                                            LD1

Asta Lyngholm                                                                                        Bernie                                             LD1

Klara Hansen                                                                                          Claudia                                            LD1

Anna Højgaard                                                                                        Darcy                                               LD1

 

                                                                                       PAUSE

                                                                                                                                                               KL. 12.20

Rosa Søgaard                                                                                         Anakin                                            LD2

Mathilde Lill                                                                                            Filippa                                             LD2

Caroline Otte                                                                                         100 % Le Cochon                              LD2

Thea Kjær Madsen                                                                                  Spirit                                               LD2

Alma Provst                                                                                            Sun Dance Skovly                            LD2

Sarah Søgaard                                                                                        Voodan                                           LD2

Wiktoria Florczuk                                                                                     Alpha-Z                                          LD2

Karen Provst                                                                                           Sørilla                                             LD2

 

 

KLASSE 7 – LA %-KLASSE                                      BANE B                                                                        KL. 13.20

 

Olivia Lyngholm                                                                                    Liscia Kærlund                                     LA1

Olivia Lyngholm                                                                                    Buffalo Soldier                                     LA4

 

KL. ca. 13.30

Årets championater uddeles

Julemanden kommer med slikposer

 

 

 

KLASSE 6 – LC/LB %-KLASSE                                BANE B                                                                        KL. 14.15

 

Emma Madsen                                                                                      Spirit                                                LC2

Karen Provst                                                                                        Sørilla                                                LC2

Laura Leth                                                                                           Claudia                                              LC2

Wiktoria Florczuk                                                                                 Alpha-Z                                              LC1

Sarah Søgaard                                                                                     Voodan                                              LC1

Emmelie Clare-Hølledig                                                                         Bernie                                               LC1

Frederikke Harmann Krabbe                                                                  Anakin                                               LC1

Sofia B. Pedersen                                                                                 Laban                                                LC1

 

 

KLASSE 8 – HOLDRIDNING MED TRÆKKER                                                                                          KL. 15.15

 

Mathias Guldbæk                                                                                 Claudia

Sofie Møller                                                                                          Darcy

Matilde Valbjørn                                                                                   Anakin

 

Filucha Holmgaard                                                                                Bernie

Augusta Lykke Sommer-Glerup                                                              Puk

Alberthe Pedersen                                                                                Rebekka

Rannva Vinther Johansen                                                                      Claudia

 

KLASSE 9 – HOLDRIDNING UDEN TRÆKKER                                                                                        KL. 15.45

 

Julia Holst                                                                                             Anakin

Alvilda Lykke Sommer-Glerup                                                                 Bernie

Helena Normind                                                                                    Claudia

Madeline K. Mejer                                                                                  Darcy

 

Nadja Hansen                                                                                        Voodan

Mia Normind                                                                                          Bernie

Celina Hougaard                                                                                     Darcy

Heidi B. Malvang                                                                                    Claudia


Lørdag den 8. december 2018

Fremover skal der indberettes på denne mail
evamariasmith77@gmail.com 


Lørdag den 22. december 2018

Juleferie

Sidste undervisningsdag før jul er fredag d. 21.12. og undervisningen starter igen søndag d. 7. januar.

 


Lørdag den 15. december 2018

 

SMAF Julestævne 2018


Torsdag den 22. november 2018

Fremover vil alle betalinger af undervisning være den 1. i hver måned. 


Lørdag den 1. december 2018

SMAFs Venner holder Julefrokost......

Julefrokost 2018

 


Lørdag den 18. august 2018

Hjælp SMAF med at få en ny bund på udendørsbanen, så vi kan gøre endnu for ryttere i alle aldre. Hver en stemme tæller!

Klik her og afgiv din stemme:

https://homeprisen.home.dk/forening/Ridning-for-alle-224